Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Běžkování a skialpy

Venkovním aktivitám nahrává zimní počasí. Lidé se vydávají do přírody a objevují její krásy. Pokud počasí přeje, najdete zde ideální podmínky pro vybrané zimní sporty.

Mnozí z nás vyrážejí do bílé stopy na běžky nebo jen tak do přírody na skialpy. Upravené běžkařské trasy jsou na Sněžníku, v Lužických i Krušných horách. Pro nás jsou nejblíže tratě na Sněžníku. O jejich úpravu se stará společnost HUDYsport. „Trasy se snažíme upravovat často, ale práci nám komplikují lidé, kteří parkují před garáží skútru a taky lidé, kteří nechtějí pořádně uhnout, když projíždíme stopy,“ říká Michal Burdych z HUDY teamu.

To, jak je trasa upravená, přitom ovlivní zážitek z běžkování. Na Sněžníku doporučujeme běžkovat klasicky, protože cesty jsou poměrně úzké a bruslením by docházelo k ničení stop pro klasiku. Hlavní trasa „Magistrála“  vede od hotelu Sněžník na Rájecké sedlo. Tam a zpět si užijete běžkování na 12,6 km. Ostatní možné trasy jsou vyznačeny na mapách, instalovaných na významných křížení tras.

Další lokalitou vhodnou pro běžkování jsou Lužické hory. Najdete tam přes 100 km upravených běžeckých tras vhodných pro klasiky. Skataři mohou zajít na Polevský vrch, kde je pro ně upraven okruh. „K tradičním tratím v okolí Polevska a Okrouhlé, Luže a Horní Světlé se přidaly tratě na Cvikovsku kolem Prysku. Projetá je také cyklostezka Varhany z Práchně do České Lípy,“ říká Jan Šmíd, předseda Ski Polevsko.

Mnoho upravených běžkařských tras najdete i v Krušných horách, například na Dlouhé louce. Vyznačeno je zde několik okruhů rozdělených podle barev. Běžkovat se dá také na Telnici, Bouřňáku i na Klínech.

Každopádně, než se vydáte do bílé stopy, stojí za to se podívat na webové nebo facebookové stránky jednotlivých lokalit. Zjistíte tam nejen kvalitu upravených tras, ale také informace, kde zaparkovat.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

Krušnohorská bílá stopa
Bílé stopy
Kam za sněhem
Aktuální sněhová situace na Sněžníku

UŽITEČNÉ FACEBOOKOVÉ STRÁNKY:

Lužická magistrála
Běžecké trasy Děčínský Sněžník
Bílá stopa Nové Město-Cínovec-Komáří Vížka

Další boom v zimním sportování jsou skialpy. Nahrává jim vždy poměrně slušná sněhová nadílka. Tento krásný sport má ale také svá pravidla, která je nutné dodržovat. Týkají se jak bezpečnosti, tak chování v přírodě. Pokud tedy chcete začít chodit na „pásech“ a nemáte zkušenosti obraťte se na odborníky. Jak na to se můžete dočíst třeba na stránkách tulenipasy.cz

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.