Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

17. 2. 2023
vložil(a): Tereza Tůmová

Navštívili jsme historickou pletárnu v Krásné Lípě

Když Stefan Schindler v roce 1854 koupil v Krásné Lípě dům a začal v něm vyrábět punčochy, nejspíše netušil, že zakládá firmu, která přetrvá až do dnešních dní. V současné době je Schindlerova pletárna nejstarší nepřetržitě fungující punčochářskou firmou v republice, ale svůj otisk má i daleko za hranicemi.  Jak to v takové fabrice vůbec vypadá? Na to jsme se přijeli sami podívat.

Punčochářská firma se neliší od Baťovy funkcionalistické fabriky ve Zlíně. Nostalgie minulé doby na nás dýchá nejen z exteriéru budovy, ale také uvnitř. U vchodu do fabriky nechybí ani retro píchačka, kterou mohou ještě mnozí z nás pamatovat za minulého režimu.

Následně nás tu uvitá současný majitel firmy, Martin Veselík. Ještě než vstoupíme do samotné pletárny, vypráví nám o historii místního punčochářského průmyslu. „Tato pletárna je v nepřetržitém provozu už přes 165 let a za tu dobu zanechala svůj otisk i za hranicemi,“ říká majitel. Schindlerova pletárna dělá zakázky i pro velké zahraniční firmy nebo pro celou švýcarskou poštu. V klenotu Alp tak všichni pošťáci nosí Schindlerovo pletené oblečení.

Pletárna také vytváří uniformy pro tuzemské střední školy. Naopak se studenty vysokých škol navazuje spolupráci a vytváří prostředí pro odborné praxe. Fabrika je dlouhodobě v kontaktu s Technickou univerzitou v Liberci nebo pražskou UMPRUM. Jejich studenti měli v Krásné Lípě i designovou výstavu. Kousek z ní jsme mohli vidět i v prostorách pletárny. Funkcionalistický vzhled budovy společně s moderními designovými prvky výstavy byl pro nás překvapivě zajímavou kombinací.

Poté jsme nahlédli do dílen, kde jsme se seznámili s celým procesem výroby - od návrhu, přes výběr materiálu, zpracování přízí, odstranění drobných chyb až k finálním úpravám a balení produktů. S moderní japonskou technikou se zde mísí historické pletařské stroje i tradiční ruční práce. „Navazujeme na práci našich předků a s úctou a respektem k jejich dílu v ní pokračujeme,“ komentuje Veselík.

V případě silonek mají i tzv. zkušební kabinky, v nichž se snaží zachytit barvu silonu za každé denní i noční doby. Toho dokážou prostřednictvím malé krabice, v níž část silonek nasvítí za teplejšího či studenějšího světla. V Schnidlerově pletárně samozřejmě myslí i na zákazníky a jejich potřeby. Produkty z pletárny jsou z odlišných a hlavně z kvalitnějších materiálů než běžné oblečení z fast fashion obchodů. Vyvstává tedy otázka, jak o takové kousky pečovat a jak je prát. S tím se snaží zaměstnanci pletárny pracovat. Podle Martina Veselíka každý nový produkt klidně dvacetkrát, třicetkrát projedou pračkou a změří jeho rozměry, jestli se při praní nezměnily. „Výsledkem jsou štítky připnuté k naším produktům, které vám řeknou, že svetr vydrží ve stejném stavu, za stejných rozměrů až 2 roky,“ vysvětluje majitel.

Doufali jsme, že se podíváme i do zdejší prodejny, ale marně. Byla zrovna zavřená. Oblečení ze Schindlerovy pletárny ale v jiném kamenném obchodu nenajdete. „Prozatím děláme pouze velké zakázky. Distribuci do dalších obchodů ale do budoucna nevylučujeme,“ přiznává Veselík a dodává, že některé kousky můžeme zakoupit na stránkách Woolife. Oblečení z merino vlny vás ovšem vyjde na více než tisíc korun. Kvalita však stojí za to. Pokud navíc jdete s trendem udržitelné módy, značka vás příjemně překvapí. „Všechno vychází od nás. Pokud se nějaký pletený výrobek nepovede, jednoduše se rozpáře a máte z toho opět klubko příze, s níž můžete pracovat a vytvořit něco jiného,“ říká majitel.

Přesto jsme měli možnost si část módních kousků prohlédnout. Musíme uznat, že jsme po prohlídce pletárny začaly na oblečení koukat jinak. S tím, co za jedním svetrem, tričkem či jedněmi „pouhými“ silonkami stojí, si finálního produktu vážíme ještě víc. Kdo by čekal, že za rohem máme vzkvétající firmu takového světového rozměru?

Pár zajímavosti navíc
  • Pokud máte zájem se dozvědět víc o chodu i historii Schindlerovy pletárny, můžete využít možnost prohlídek. Mějte ovšem na paměti, že prohlídkové okruhy jsou umožněné pouze občasně - např. při příležitosti některé z krásnolipských akcí. Pokud se chcete domluvit na prohlídce o větším počtu lidí, neváhejte pletárnu kontaktovat (kontakt zde).
  • V prostorách Schindlerovy pletárny se pravidelně pořádají i různé kulturní akce. Program můžete sledovat na stránkách Krásné Lípy.
  • Schindlerova pletárna se řadí k regionálním produktům Českého Švýcarska.
  • V továrně vyrábí různé druhy oblečení - roláky, svetry, kardigany, vesty, sukně, šaty, čepice, šály, punčochy, ponožky, legíny, firemní či klubové oblečení nebo uniformy.

Více informací o Schindlerově pletárně naleznete na jejích stránkách.