Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

24. 2. 2021
vložil(a): Markéta Svobodová

Tip na výlet do Jetřichovic

V Jetřichovicích je řada míst, která stojí za shlédnutí, ať již se jedná o populární Dolský mlýn, hrad Falknštejn, Pavlino údolí či řadu dalších zajímavostí.

Náš dnešní tip vám nabídne Jetřichovické vyhlídky, které můžete buď obejít v jednom dni či si je rozdělit na více výletů. Jsou celkem tři – Mariina vyhlídka, Vilemínina vyhlídka a Rudolfův kámen, a všechny jsou pojmenovány po členech rodu Kinských, kterým zdejší českokamenické panství patřilo.

Pokud si troufnete na celý okruh, který měří cca 6 km, ale v zimním období může být obtížnější, odstartujte svůj výlet u bývalé ozdravovny. Po zhruba 200 m dorazíte na rozcestí, kde si můžete zvolit směr – buď po červené turistické značce vpravo či vlevo po zelené. Červená značka vás stoupáním zavede nejprve pod Mariinu vyhlídku.

Odbočka k vyhlídce je bohužel momentálně uzavřená, protože od podzimu loňského roku probíhá výměna altánu na Mariině skále od snesení nefunkčního, úpravy plošiny a vytvoření nového. To se odehrává v dílenských prostorách, kde vznikla ocelová nosná konstrukce, která je osazována dřevěnými truhlářskými prvky.

Na nový altán, který se vzhledově přiblíží historickému stavebnímu slohu, a na překrásné výhledy z tohoto místa se mohou turisté těšit již první části letošního roku. Takže odbočku k vrcholu minete a budete pokračovat k další vyhlídce, Vilemínině stěně. Po cestě narazíte na monumentální skalní převis zvaný Balzerovo ležení nebo též Tokaniště. Tento útvar je zahrnutý v památkovém katalogu NPÚ, tesaný pamětní kámen jej datuje do roku 1632. V předjaří jej využívali vrchnostenští myslivci a adjunkti, kteří prováděli sčítání tetřevích tokanišť a hlásili knížeti lokality včetně počtu ptáků kvůli následnému lovu. Převis sloužil také v době třicetileté války místnímu obyvatelstvu jako úkryt před drancujícím švédským vojskem. Toto místo s velkým dřevěným stolem a lavicemi můžete využít jako zastávku k odpočinku a občerstvení.

Odbočka k Vilemínině stěně je již nedaleko a až se pokocháte výhledy do okolí, budete pokračovat k poslední vyhlídce zvané Rudolfův kámen. I zde musíme k vrcholu odbočit, ale již z odbočky uvidíte na vysoké skále dřevěný altán, který pochází z roku 1824. Výstup nahoru je trochu krkolomnější, takže nezapomeňte být opatrní, ale odměnou vám budou výhledy do všech světových stran. Pak už se cesta začíná stáčet zpět k Jetřichovicím a zhruba po kilometru se ocitnete u rozcestníku zvaného Pohovka, kde opustíte červenou značku a svůj výlet dokončíte „po zelené“.

Během výletu jste si mohli všimnout řady informačních tabulí, které tvoří Naučnou stezku Jetřichovické stěny, na kterých se můžete dočíst řadu zajímavostí o celé oblasti.

Něco z historie: Velké zásluhy na rozvoji turistického ruchu během 19. století nese šlechtický rod Kinských, a to nejen v Jetřichovicích, ale v celém regionu. A čí jméno nesou jednotlivé vyhlídky? Mariina skála (dříve Velký Ostrý) byla v roce 1856 pojmenována na popud Ferdinanda Bonaventury Kinského podle jeho novomanželky, kněžny Marii Anně, rozené princezně z Lichtenštejnu. Vilemínina stěna (původně Černá stěna) dostala jméno podle kněžny Vilemíny Kinské, manželky Rudolfa Kinského. Jeho jméno nese Rudolfův kámen (dříve Vysoký kámen), který v roce 1824 skálu navštívil a později zde nechal zbudovat vyhlídku se 170 schody.