Díky poloze města v těsné přítomnosti pískovcových skal je horolezectví oblíbenou aktivitou milovníků adrenalinových sportů. Skalní oblasti a lezecké cesty jsou dostupné ve všech obtížnostech, a proto si na své přijdou jak úplní začátečníci, tak zdatní lezci.

Oblast Labských pískovců se za posledních pár let stala jednou z nejpopulárnějších v České republice. Krásné údolí nenabízí pouze kvalitní lezení na pevném pískovci, ale mnoho velkolepých výhledů ze stěn či věží do údolí. Klasické výstupy najdete jak na pravém tak levém břehu, lezou se zde opravdu velké a dlouhé cesty s poměrně malými chyty. Užijete si nejen mnoho těžkých sportovních cest, ale také ty lehčí. Většina cest je zajištěna borháky. Zalézt si můžete nejen na hranách, v rajbasech, komínech nebo ve spárách. Sportovní zážitek a dobrodružství tu čeká na každého lezce.

 

Labské údolí

Kaňon řeky Labe je jednou z nejkrásnějších lezeckých oblastí u nás, a patří proto k vyhledávaným cílům horolezců, turistů a milovníků přírody. Celá oblast se díky své výjimečnosti nachází v CHKO Labské pískovce, a je tedy nutné dodržovat pravidla pobytu v CHKO a také pravidla pro lezení v pískovcových skalních oblastech vydaná českým horolezeckým svazem.
Tato oblast se rozkládá na obou březích řeky Labe:

  • Levý břeh

Díky velké koncentraci sportovních cest je dnes centrem lezení v Labském údolí především levý břeh řeky. Nejpopulárnější cesty nejdete na masivech mezi Malým ďáblem a Jeptiškou. Jedná se většinou o převislé stěny spíše vyšší obtížnosti s výškou okolo 30 m i více. Velký kus horolezecké historie připomíná v tomto sportovním ráji právě zmíněná Jeptiška. Tato skalní jehla byla dobyta saskými lezci již v r. 1906. A unikátem je cesta „Šílený tanec“ RP XIa, jedna z nejpřevislejších cest na písku, která je na 15 m výšky 10 m převislá.

 

  • Pravý břeh

Jedná se o rozsáhlejší část této oblasti a výška stěn zde dosahuje až 80m. Pravý břeh vám nabízí více klasických výstupů, a to v části mezi Duhovou věží a Vojtěchem. Své zastoupení mají samozřejmě i sportovní cesty, nejvíce na masivech a věžích naproti Dolnímu Žlebu (Velká a Malá bašta, Trůn, Zrcadlo, Růžová věž, Majdaléna)

 

Tisá – Rájec – Sněžník

Toto trio horolezeckých oblastí se nachází v bezprostřední blízkosti a ještě spolu s Ostrovem tak tvoří další velmi atraktivní oblast. Vzhledem k dobrému přístupu jsou proto turisticky vyhledávaným cílem.

  • Sněžník je tvořen skalami z tvrdého pískovce a převládá zde spíše stěnové lezení. Materiál je odolnější a také rychleji vysychá po dešti.
  • Přírodní památka skalní město Tisá tvoří měkký a extrémně lámavý pískovec, proto byste tady měli dbát zvýšené opatrnosti a respektovat přísný zákaz lezení po dešti.
  • Rájec díky svému charakteru skal nabízí převážně cesty lehčích obtížnosti, a proto je vhodnou oblastí zejména pro rekreační lezce a začátečníky.

 

Ostrov

Další z místních tradičních oblastí, která se nachází v malebném ostrovském údolí. Svým charakterem se velmi podobá Sněžníku, nabízí tedy skalní věže a masivy z tvrdého pískovce, které ovšem dosahují výšky až 40m.

  • Horolezecké průvodce ke zmíněným oblastem jsou k dostání například v prodejnách pro horolezce ve Hřensku nebo v knihkupectvích v Děčíně.
VIDEOPOZVÁNKA
ČASOPIS PRO TURISTY
PŘÍVOZ
TURISTICKÝ PAS
LODÍ PO ŘECE
VSTUPENKA DĚČÍN
KAM NA OBĚD
MOBILNÍ APLIKACE