Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Dolský mlýn

UPOZORNĚNÍ: Od pondělí 29. ledna 2024 je CESTA K DOLSKÉMU MLÝNU (ŽLUTÁ) UZAVŘENA (předpokládané datum otevření je 31.3. 2024). Ovšem v sobotu a v neděli je cesta k mlýnu (žlutá TZ) průchozí.

Romantický Dolský mlýn se nachází na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice. Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.

Dolský mlýn je velmi zajímavým místem i pro filmaře. Natáčely se zde pohádky Pyšná princezna, Peklo s princeznou a Ztracený princ. Zahraniční produkci toto tajemné místo také nejednou očarovalo. Při návštěvě Dolského mlýna se nezapomeňte kouknout na přibližně 500 m vzdálený památný strom. Královský smrk se pne do výšky 27 metrů a jeho kmen má obvod kolem tří metrů. Žije už více jak 180 let.


Jak se tam dostanete

Nejpohodlnější cesta vede z obce Jetřichovice: po dobře udržované 3 km dlouhé lesní cestě po žluté turistické značce. Nejbližší zastávka autobusu je ve Vysoké Lípě, odtud musíte pěšky dolů k řece Kamenice po modré turistické značce a dál přibližně 2 km podél říčky. Další autobusová zastávka je v Jetřichovicích. Pokud se rozhodnete jet vlakem, počítejte s 10 km vzdálenou trasou z České Kamenice po dobře značených turistických trasách.

Více informací naleznete na stránkách Dolského mlýnu.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.