Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 993. Osídlení přirozeně vzniklo podél řeky Labe, kudy vedla i významná obchodní cesta. Přemyslovské hradiště na skále bylo založeno jako správní centrum ke střežení labské vodní cesty. To bylo později nahrazeno kamenným hradem, pod kterým na jižní straně zámecké skály založil Přemysl Otakar II. královské město Děčín. Panství spravované z královského hradu postupně přešlo na rod Markvaticů, Vartenberků, Trčků z Lípy, saský rod Salhausenů, rytířů z Bünau na rod Thun-Hohensteinů, kteří vlastnili zámek až do roku 1932. Od tohoto roku byl vlastníkem zámku stát a střídaly se v něm armády tak, jak se vyvíjela politická situace. V roce 1991 přešel zámek do rukou města, které ho pak zrekonstruovalo. V rámci rekonstrukce zámku nechyběly ani okolní zámecké zahrady.

Město Děčín je složeno z původních dvou měst, Děčína a Podmokel, která se spojily teprve v roce 1942. Po celou dobu své existence je město spjato s řekou Labe. Především v minulosti byl Děčín významným říčním přístavem a železničním dopravním uzlem. Za zmínku stojí ocelový most Dr. Miroslava Tyrše, který byl na místě původního řetězového mostu císařovny Alžběty postaven jako první nýtovaný most v republice v roce 1933 plzeňskými Škodovými závody. V době svého otevření byl největší svého druhu v Československu. 

Necitlivé urbanistické zásahy v šedesátých letech minulého století připravily město o jeho středověký půdorys. Přesto v něm naleznete různé zajímavé architektonické prvky a historické stavby jako Kostel Povýšení svatého kříže či Staroměstský most přes řeku Ploučnici. V roce 2006 se Děčín stal statutárním městem.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.