Oblastní muzeum Děčín

Oblastní muzeum Děčín

Bohaté a vzácné sbírky, které jsou dnes umístěny v historické budově bývalého loveckého zámečku Thun- Hohensteinů z 1. poloviny 18. století přímo v centru města Děčína, nabízí návštěvníkům Oblastní muzeum v Děčíně, příspěvková organizace Ústeckého kraje. Jako jediné muzeum v České republice mapuje vývoj lodní dopravy na Labi. Neopomíjí však ani historii města Děčína od nejstarších dob ukázkami z archeologických nálezů. V následujících řádcích vám představujeme hlavní prohlídkové okruhy tohoto výjimečného muzea.

ivfwz21t6u.jpg

Vývoj lodní dopravy na Labi

Více než tři desítky lodních modelů prezentují vývoj lodního stavitelství ve zrekonstruované expozici "Vývoj lodní dopravy na Labi" a nabízí možnost seznámit se s bohatou historií lodní dopravy v Čechách. Společně s prezentováním nových informací, byť se zachováním původního konceptu a výstavních prostor, daly vzniknout jedinečné výstavě v rámci Česka.

Pozornost je věnována rozvoji a růstu dopravy během staletí, splavňování řeky i přírodě v řece a jejím okolí. Textový doprovod by měl návštěvníkovi přiblížit nejdůležitější milníky vývoje dopravy, jako je užití parního stroje, vznik ČPSL, moderní konstrukce vznikající v našem státě a význam lodní dopravy jako celku. Bohatý obrazový doprovod, pocházející z muzejního archivu i od soukromých sběratelů, vhodně doplňuje textovou část.

Děčínské muzeum disponuje jednou z největších knihoven o plavbě vůbec a vlastní i rozsáhlý fotoarchiv plavidel, sbírku starých vodních map Labe a Vltavy, obsáhlý soubor konstrukčních nákresů a plánů a mnohé další reálie dokumentující tento specifický způsob dopravy a přepravy.  Vývoj lodní dopravy je prezentován od nejstarší doby až do současnosti. Neodmyslitelnou součástí děčínské lodní expozice je i historický skafandr pro potápěče z počátku 20. století.

taa8xp0b3m.jpg

Město na louce

S nejstarší historií města se mohou návštěvníci muzea seznámit v expozici Město na louce. Vznik města a jeho osídlení od jeho prvopočátků se podařilo dokumentovat archeologům při dlouhodobém výzkumu na Mariánské louce v 80. letech 20. století. Objevy z výzkumu mohou tak dnes návštěvníci vidět v muzeu. K vidění jsou středověké keramické střepy, kosterní pozůstatky či ukázky drobných kovových předmětů a mnoho jiných zajímavostí z nejstarší historie Děčína.

Gotické umění na Děčínsku

Kromě celkových stavebních úprav muzejních prostor se nejstarší děčínské umění návštěvníkům představuje v kompletně novém moderním výtvarném zpracování. S otevřením výstavy byl zahájen i prodej katalogu s barevnými vyobrazeními všech gotických plastik s podrobným popisem, na jehož obsahu se podílel kolektiv předních českých odborníků v oblasti gotického umění. Oblastní muzeum v Děčíně připravilo stálou expozici v odborné spolupráci se Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích.

Ptactvo Děčínska

Zejména děti potěší stálá expozice Ptactvo Děčínska. V moderních prosvětlených vitrínách muzeum představuje nejznámější i méně známé ptačí druhy žijící právě na Děčínsku. Součástí expozice jsou i ptačí hlasy, které společně s vystavenými exponáty vytváří dojem reálného pobytu v přírodě.

Lapidárium na nádvoří

Nedílnou součástí muzea je i lapidárium na nádvoří, kde jsou soustředěny sochařské prvky  z likvidovaných památek na Děčínsku. Mezi nejcennější exponáty patří kamenný erb pánů z Bünau ze 16. století, náhrobní deska hraběte Lva Thuna, smírčí kříž z 15. století, či zbytky sloupů z děčínské Lorety. Nádvoří vévodí renesanční portál přemístěný z bývalé restaurace na Kvádrberku, skýtající ve svém průhledu pohled na sochu Arióna z Korintu ze zaniklých dolnožlebských lázní. Soubor je doplněn kamennými erby, hraničními kameny a zbytky mlýnských žernovů. V zadní části lapidária je umístěna gigantická kovová socha Lenina jako připomínka na dobu minulou.

vl71tzmjtk.jpg

Děčínské muzeum nabízí také mnoho zajímavých výstav, prohlídky remorkéru Beskydy. V atriu muzea bývá mnoho kulturních a společenských akcí. Aktuální přehled výstav a kulturních akcí naleznete na oficiálních stránkách muzea.

Instagram

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.