Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Oblastní muzeum Děčín

Bohaté a vzácné sbírky, které jsou dnes umístěny v historické budově bývalého loveckého zámečku Thun- Hohensteinů z 1. poloviny 18. století přímo v centru města Děčína, nabízí návštěvníkům Oblastní muzeum v Děčíně, příspěvková organizace Ústeckého kraje. Jako jediné muzeum v České republice mapuje vývoj lodní dopravy na Labi. Neopomíjí však ani historii města Děčína od nejstarších dob ukázkami z archeologických nálezů. V následujících řádcích vám představujeme hlavní prohlídkové okruhy tohoto výjimečného muzea:

Vývoj lodní dopravy na Labi

Více než tři desítky lodních modelů prezentují vývoj lodního stavitelství ve zrekonstruované expozici "Vývoj lodní dopravy na Labi" a nabízí možnost seznámit se s bohatou historií lodní dopravy v Čechách. Společně s prezentováním nových informací, byť se zachováním původního konceptu a výstavních prostor, daly vzniknout jedinečné výstavě v rámci Česka.

Pozornost je věnována rozvoji a růstu dopravy během staletí, splavňování řeky i přírodě v řece a jejím okolí. Textový doprovod by měl návštěvníkovi přiblížit nejdůležitější milníky vývoje dopravy, jako je užití parního stroje, vznik ČPSL, moderní konstrukce vznikající v našem státě a význam lodní dopravy jako celku. Bohatý obrazový doprovod, pocházející z muzejního archivu i od soukromých sběratelů, vhodně doplňuje textovou část.

Děčínské muzeum disponuje jednou z největších knihoven o plavbě vůbec a vlastní i rozsáhlý fotoarchiv plavidel, sbírku starých vodních map Labe a Vltavy, obsáhlý soubor konstrukčních nákresů a plánů a mnohé další reálie dokumentující tento specifický způsob dopravy a přepravy.  Vývoj lodní dopravy je prezentován od nejstarší doby až do současnosti. Neodmyslitelnou součástí děčínské lodní expozice je i historický skafandr pro potápěče z počátku 20. století.

Město na louce

S nejstarší historií města se mohou návštěvníci muzea seznámit v expozici Město na louce. Vznik města a jeho osídlení od jeho prvopočátků se podařilo dokumentovat archeologům při dlouhodobém výzkumu na Mariánské louce v 80. letech 20. století. Objevy z výzkumu mohou tak dnes návštěvníci vidět v muzeu. K vidění jsou středověké keramické střepy, kosterní pozůstatky či ukázky drobných kovových předmětů a mnoho jiných zajímavostí z nejstarší historie Děčína.

Gotické umění na Děčínsku

Kromě celkových stavebních úprav muzejních prostor se nejstarší děčínské umění návštěvníkům představuje v kompletně novém moderním výtvarném zpracování. S otevřením výstavy byl zahájen i prodej katalogu s barevnými vyobrazeními všech gotických plastik s podrobným popisem, na jehož obsahu se podílel kolektiv předních českých odborníků v oblasti gotického umění. Oblastní muzeum v Děčíně připravilo stálou expozici v odborné spolupráci se Severočeskou galerií výtvarného umění v Litoměřicích.

Ptactvo Děčínska

Zejména děti potěší stálá expozice Ptactvo Děčínska. V moderních prosvětlených vitrínách muzeum představuje nejznámější i méně známé ptačí druhy žijící právě na Děčínsku. Součástí expozice jsou i ptačí hlasy, které společně s vystavenými exponáty vytváří dojem reálného pobytu v přírodě.

Lapidárium na nádvoří

Nedílnou součástí muzea je i lapidárium na nádvoří, kde jsou soustředěny sochařské prvky  z likvidovaných památek na Děčínsku. Mezi nejcennější exponáty patří kamenný erb pánů z Bünau ze 16. století, náhrobní deska hraběte Lva Thuna, smírčí kříž z 15. století, či zbytky sloupů z děčínské Lorety. Nádvoří vévodí renesanční portál přemístěný z bývalé restaurace na Kvádrberku, skýtající ve svém průhledu pohled na sochu Arióna z Korintu ze zaniklých dolnožlebských lázní. Soubor je doplněn kamennými erby, hraničními kameny a zbytky mlýnských žernovů. V zadní části lapidária je umístěna gigantická kovová socha Lenina jako připomínka na dobu minulou.  

Děčínské muzeum nabízí také mnoho zajímavých výstav, prohlídky remorkéru Beskydy. V atriu muzea bývá mnoho kulturních a společenských akcí. Aktuální přehled výstav a kulturních akcí naleznete na oficiálních stránkách muzea.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.