Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Skalní most Bastei

Mezi nejznámější turistické atrakce za hranicemi patří zcela určitě vyhlídkový skalní most Bastei, který je jednou z největších dominant a symbolů Saského Švýcarska. Původní název Bastei je připomínkou na obranný soubor strmých skal kolem skalního hradu Neurathen. Skály na Bastei vznikly díky vodní erozi během miliónů let a ční až ve 305 metrech nadmořské výšky.

Z česky přezdívané vyhlídky „Bašta“ se můžete těšit z výhledů na labské údolí, na kamenný most Basteibrücke, hrad Neurathen a na skalní město. Leží blízko lázeňského městečka Rathen, nedaleko Pirny, 194 metrů nad pravým břehem Labe, zhruba 15 kilometrů od hraničního přechodu Hřensko-Schmilka.

Součástí Bastei je i kamenný most Basteibrücke, který překlenuje hlubokou propsat Mardertelle (Kuní jámu). Měří 76 metrů a spojuje vyhlídkové plošiny Basteie se skalním hradem Neurathen. Tento most byl postaven v roce 1851, čímž se stal vůbec prvním turistickým mostem v Evropě. Hlavně v letní sezóně se zde setkáte s opravdovou spoustou turistů, kteří se tady střídají již po více než dvě století.

Na Bastei se můžete dostat různými způsoby. Můžete jet autem a využít placeného parkoviště cca 2 km před skalním mostem. Procházka od parkoviště k Bastei je opravdu nenáročná. Můžete si ale výlet prodloužit a zaparkovat na druhé straně řeky v obci Kurort Rathen, odkud se převezete přívozem na druhou stranu řeky. Poté si máknete do kopce, kterým postupně bude stoupat k samotné přírodní památce. V sezóně mnozí turistů využívají plavby po Labi a do obce Kurort Rathen se doplaví na lodi z Děčína. Kromě krásných výhledů z Bastei uvidíte i krásy Labského kaňonu a z výletu si odnesete další skvělý zážitek. Poslední možností, jak se na Bastei dostat, je železniční doprava. Vlakem z Děčína do Kurort Rathen to je necelá hodinka, musíte pouze jednou přestoupit v Bad Schandau. Vlaky ovšem na sebe hezky navazují.


Vstupné: Na skalním mostu Bastei se neplatí vstupné, na pozůstatky zříceniny hradu a vyhlídky (Neurathen) se platí 1,5 €

Otevírací doba: Celoročně, denně

Aktuální informace a podrobnosti naleznete též na stránkách Saského Švýcarska.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.