Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Via Ferrata

Via Ferrata na Pastýřské stěně se nachází v srdci Děčína naproti děčínskému zámku přes řeku Labe. Zprovozněna byla v dubnu roku 2014. Od té doby do současnosti vzniklo celkem 16 různých cest s různými stupni obtížnosti. Je volně přístupná a zdarma, platí se pouze za zapůjčení nutného vybavení (ferratového setu). Z důvodu bezpečnosti je zakázáno lézt v případě, že prší či je stěna vlhká. Je vhodná pro fyzicky zdatné jedince bez horolezeckých zkušeností a zvládnou jí i sportovně nadané děti. Můžete si domluvit zkušeného průvodce, který vám vysvětlí vše, co budete potřebovat.


Co je to via ferrata?

Název Via Ferrata pochází z italštiny a v překladu znamená zajištěná cesta. Jde o zajištěnou cestu skrz náročný horský terén, která je opatřena jistícími lany, zábradlími a stupačkami a dalšími pomůckami tak, aby ji mohl zdolat i nezkušený lezec. Tyto cesty mohou být různě náročné a u nás se značí podle rakouského vzoru (A – nejsnadnější, po E – nejobtížnější).

16 cest různých obtížností

Na cestách se vyřádí jak zkušení lezci, tak amatéři, kteří jsou na ferratě poprvé. Před návštěvou si vyberte vhodnou cestu a prostudujte plánek.

Obtížnost cest je značena písmeny od A do E, kdy A představuje nejlehčí cestu a E označuje nejnáročnější cesty, které jsou vhodné pouze pro zkušené horolezce. Jedná se především o jednosměrné cesty, sestup je pak přes vyznačené okolní turistické stezky.

Název cestyObtížnostDélka cesty
1Cesta do nebíčkaC/3+150 metrů
2Tichá toleranceC150 metrů
3Spolčení hlupcůC150 metrů
4VzpomínkaB/2+150 metrů
5Hladový poutníkB/2+150 metrů
6Stříbrná vůleD/3+150 metrů
7Pošetilost mocnýchE-
8PastýřD-150 metrů
9FronaD150 metrů
10Karlův mostB12 metrů
11DráteníkE-
12Vzdušný baletA/B150 metrů
13Memento HTWD170 metrů
14Rock empireD170 metrů
15PivovarskáE
16Adrenalin ChallengeC

Co s sebou?

Určitě nezapomeňte pevnou obuv a jednoznačně kompletní ferratový set. V případě, že nevlastníte nutné vybavení, je možné si ho za poplatek půjčit. V těsné blízkosti nástupního místa se nachází hned několik půjčoven, některé nabízejí i certifikované průvodce. V půjčovnách je možné si i uschovat batohy a jiné věci, které by vám mohly při lezení překážet. Otevřeno mají každý den do pozdních odpoledních hodin.

Parkování, WC a občerstvení

Parkování je možné přímo pod městskou knihovnou na Smetanově nábřeží, kde se nacházejí i veřejné toalety, otevřené od 11:00 do 17:00. Občerstvit se dá v turistickém informačním centru, v přízemí knihovny. Zde můžete zakoupit děčínskou kávu, čaje, studené nápoje, suvenýry, regionální produkty, atd.


Kontakt na půjčovny ferratového vybavení
Active PointJiří Diviš - instruktor lezení
www.active-point.czwww.naferratu.cz
Labské nábřeží 1716/33, 405 02, Děčín 1Labské nábřeží 1717/31, 405 02 Děčín 1
Telefon: +420 724 006 865Telefon: +420 724 220 529

Jiří Skorpion Hovorka - akreditovaný instruktor, horský průvodce
Speciální prodloužené ferratové kurzy (cca 4 hodiny), kurzy na východ slunce, teambulding, pokročilí (cesty s převisy)
www.ferrata-decin.cz  / FACEBOOK / INSTAGRAM
Telefon: +420 602 421 809
E-mail: ferrata@absence.cz
Bližší informace ke kurzům na východ slunce s Jiří Skorpion Hovorka:

Kurzy jsou určené pro začátečníky, nelezce i pokročilé. Zároveň jsou vhodné i pro děti od 6 let, ovšem s nutným dojišťováním. Pro pokročilé jsou nabízeny cesty s převisy. Tento kurz můžete věnovat i jako dárkový poukaz svým blízkým a přátelům. Více informací naleznete zde.


Ke stažení

Před navštívení Via Ferraty je pro každého povinností prostudovat návštěvní a provozní řád Ferrraty:

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.