Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Via Ferrata

Via Ferrata na Pastýřské stěně se nachází v srdci Děčína naproti děčínskému zámku přes řeku Labe. Zprovozněna byla v dubnu roku 2014. Od té doby do současnosti vzniklo celkem 16 různých cest s různými stupni obtížnosti. Je volně přístupná a zdarma, platí se pouze za zapůjčení nutného vybavení (ferratového setu). Z důvodu bezpečnosti je zakázáno lézt v případě, že prší či je stěna vlhká. Je vhodná pro fyzicky zdatné jedince bez horolezeckých zkušeností a zvládnou jí i sportovně nadané děti. Můžete si domluvit zkušeného průvodce, který vám vysvětlí vše, co budete potřebovat.


Co je to via ferrata?

Název Via Ferrata pochází z italštiny a v překladu znamená zajištěná cesta. Jde o zajištěnou cestu skrz náročný horský terén, která je opatřena jistícími lany, zábradlími a stupačkami a dalšími pomůckami tak, aby ji mohl zdolat i nezkušený lezec. Tyto cesty mohou být různě náročné a u nás se značí podle rakouského vzoru (A – nejsnadnější, po E – nejobtížnější).


16 cest různých obtížností

Na cestách se vyřádí jak zkušení lezci, tak amatéři, kteří jsou na ferratě poprvé. Před návštěvou si vyberte vhodnou cestu a prostudujte plánek.

Obtížnost cest je značena písmeny od A do E, kdy A představuje nejlehčí cestu a E označuje nejnáročnější cesty, které jsou vhodné pouze pro zkušené horolezce. Jedná se především o jednosměrné cesty, sestup je pak přes vyznačené okolní turistické stezky.

Název cestyObtížnostDélka cesty
1Cesta do nebíčkaC150 metrů
2Tichá toleranceC150 metrů
3Spolčení hlupcůC150 metrů
4VzpomínkaB150 metrů
5Hladový poutníkB150 metrů
6Stříbrná vůleD150 metrů
7Pošetilost mocnýchD-
8PastýřD150 metrů
9FronaD150 metrů
10Karlův mostB12 metrů
11DráteníkD--
12Vzdušný baletA150 metrů
13Memento HTWD170 metrů
14Rock empireD170 metrů
15PivovarskáD
16Adrenalin ChallengeC

Co s sebou?

Určitě nezapomeňte pevnou obuv a jednoznačně kompletní ferratový set. V případě, že nevlastníte nutné vybavení, je možné si ho za poplatek půjčit. V těsné blízkosti nástupního místa se nachází hned několik půjčoven, některé nabízejí i certifikované průvodce. V půjčovnách je možné si i uschovat batohy a jiné věci, které by vám mohly při lezení překážet. Otevřeno mají každý den do pozdních odpoledních hodin.

Parkování, WC a občerstvení

Parkování je možné přímo pod městskou knihovnou na Smetanově nábřeží, kde se nacházejí i veřejné toalety, otevřené od 11:00 do 17:00. Občerstvit se dá v turistickém informačním centru, v přízemí knihovny. Zde můžete zakoupit děčínskou kávu, čaje, studené nápoje, suvenýry, regionální produkty, atd.


Kontakt na půjčovny ferratového vybavení
Active PointJiří Diviš - instruktor lezení
www.active-point.czwww.naferratu.cz
Labské nábřeží 1716/33, 405 02, Děčín 1Labské nábřeží 1717/31, 405 02 Děčín 1
Telefon: +420 724 006 865Telefon: +420 724 220 529

Ke stažení

Před navštívení Via Ferraty je pro každého povinností prostudovat návštěvní a provozní řád Ferrraty:

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.