Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Hladový kámen

Pokud máte zrovna náladu na nenáročnou procházku, vydejte se v Děčíně ke Hladovému kameni, k jedné z nejstarších hydrologických památek ve střední Evropě.

Hladový kámen (německy Hungerstein) se nachází v řečišti Labe u levého břehu pod Tyršovým mostem. Skalisko můžete spatřit při suchých měsících, kdy za nízkého stavu vody vystupuje nad hladinu řeky. Lidem měl v minulosti připomínat dobu strádání, kdy byl nedostatek vody, úrody a také zdrojů obživy pro plavce na lodích. Období strádání rovněž značilo nedostatek dovážené soli.

Lidé do tohoto skaliska tesali značky s letopočty a také nápisy svědčící o nízkých vodních stavech. Nejstarší čitelný záznam pochází z roku 1616. Z nápisů je dobré zmínit zejména nejzřetelnější a nejvýstižnější starý německý „Wenn du mich siehst, dann weine“ (Spatříš-li mne, plač.) a také mladší český nápis, který radí „Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej“.

Coby důsledek výstavby vltavských přehrad se po roce 1926 skalisko objevovalo podstatně častěji než dříve. V současné době je vidět v průměru 126 dnů v běžném hydrologickém roce. Pokud dojde k výstavbě vodního stupně pod Děčínem (snahy o toto řešení se datují od roku 1653), bude toto skalisko „na věky“ pod vodní hladinou, a tak podle legendy by měl nastat trvalý čas blahobytu.

Vzhledem k extrémnímu suchu posledních let byl také u Těchlovic odhalen další Hladový kámen.

Jak se k němu dostanete

Autobus MHD Děčín - zastávka Tyršův most

Parkoviště: záchytné parkoviště u informačního centra v knihovně, malé parkoviště pod Tyršovým mostem, záchytné parkoviště u kruhového objezdu směrem na Podmokly.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.