Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Thunovská kaple

Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého v Děčíně - Chrástu


Otevírací doba

Otevřeno je pouze o víkendech v těchto termínech: 26. - 27. června, 24. - 25. července, 21. - 22. srpna, 25. - 26. září (od 13:00 do 17:00 hodin). Od října do května je kaple zavřená. Objednávky prohlídek mimo uvedenou dobu si můžete objednat na telefonním čísle 412 518 905

Vstupné

Vstupenky zakoupíte přímo na místě a turistickou vizitku lze zakoupit pouze v Thunovské kapli.

Cena
Dospělí30 Kč
Studenti30 Kč
Senioři30 Kč

Historie kaple

Původní drobná barokní kaple vznikla na tomto místě již roku 1723 z prostředků a iniciativy rozběleských farníků a jejich faráře France Johanna Zinckeho. Nejvýznamnější součástí její výzdoby se stala galerie soch Čtrnácti pomocníků a šesti Ctností litoměřického sochaře Josefa Fischera.

Po prvotním nadšení ovšem kaple většinou jen živořila a ožívala jen na svátky svého patrona. 

Roku 1822 přešel objekt pod patronát rodu Thun-Hohensteinů, který zde nechal zřídit svou rodinnou kryptu.

V letech 1870–1872 byla původní kaple rozebrána a na jejím místě vznikla podle plánů vídeňského architekta Friedricha Schmidta současná novogotická stavba. Vedením stavby byl pověřen tehdy začínající Josef Mocker.

Členové rodiny Thun-Hohensteinů zde byli pohřbíváni až do roku 1935. Po válce zůstal objekt stranou zájmu a trpěl častými útoky vandalů. Ty si nakonec vynutily exhumaci ostatků a jejich přenesení do krypty kostela Povýšení sv. Kříže.

Také barokní sochy musely být z ohradní zdi přemístěny do interiéru. V roce 1998 byla v kapli instalována expozice k dějinám objektu. 

V letech 2001 až 2008 mělo kapli pod svým partonátem občanské sdružení Iniciativa pro děčínský zámek. Objekt otevřelo veřejnosti, zavedlo v něm pravidelnou průvodcovskou službu a vydalo propagační materiály ve snaze tuto významnou, ale stále poněkud opomíjenou památku výrazněji prezentovat a přiblížit ji jak návštěvníkům města tak jeho obyvatelům. 

Od června 2008 kapli spravuje příspěvková organizace Zámek Děčín.

(Zdroj: Zámek Děčín, p.o.)

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.