Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní
Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého v Děčíně - Chrástu
Otevřeno je pouze o víkendech v těchto termínech: 26. - 27. června, 24. - 25. července, 21. - 22. srpna, 25. - 26. září (od 13:00 do 17:00 hodin). Od října do května je kaple zavřená. Objednávky prohlídek mimo uvedenou dobu si můžete objednat na telefonním čísle 412 518 905.
Vstupenky zakoupíte přímo na místě a turistickou vizitku lze zakoupit pouze v Thunovské kapli.
Cena | |
Dospělí | 30 Kč |
Studenti | 30 Kč |
Senioři | 30 Kč |
Původní drobná barokní kaple vznikla na tomto místě již roku 1723 z prostředků a iniciativy rozběleských farníků a jejich faráře France Johanna Zinckeho. Nejvýznamnější součástí její výzdoby se stala galerie soch Čtrnácti pomocníků a šesti Ctností litoměřického sochaře Josefa Fischera.
Po prvotním nadšení ovšem kaple většinou jen živořila a ožívala jen na svátky svého patrona.
Roku 1822 přešel objekt pod patronát rodu Thun-Hohensteinů, který zde nechal zřídit svou rodinnou kryptu.
V letech 1870–1872 byla původní kaple rozebrána a na jejím místě vznikla podle plánů vídeňského architekta Friedricha Schmidta současná novogotická stavba. Vedením stavby byl pověřen tehdy začínající Josef Mocker.
Členové rodiny Thun-Hohensteinů zde byli pohřbíváni až do roku 1935. Po válce zůstal objekt stranou zájmu a trpěl častými útoky vandalů. Ty si nakonec vynutily exhumaci ostatků a jejich přenesení do krypty kostela Povýšení sv. Kříže.
Také barokní sochy musely být z ohradní zdi přemístěny do interiéru. V roce 1998 byla v kapli instalována expozice k dějinám objektu.
V letech 2001 až 2008 mělo kapli pod svým partonátem občanské sdružení Iniciativa pro děčínský zámek. Objekt otevřelo veřejnosti, zavedlo v něm pravidelnou průvodcovskou službu a vydalo propagační materiály ve snaze tuto významnou, ale stále poněkud opomíjenou památku výrazněji prezentovat a přiblížit ji jak návštěvníkům města tak jeho obyvatelům.
Od června 2008 kapli spravuje příspěvková organizace Zámek Děčín.
(Zdroj: Zámek Děčín, p.o.)
Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.