Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Parkování na Děčínsku

Ne jednou si každý z nás kladl při parkování nerudovskou otázku: Kam s ním? Parkoviště bývají často přehlcená a vy musíte vybírat méně pohodlnou a vzdálenější alternativu. Obzvlášť když jste někde na dovolené, tak vás dokážou tyto situace dost potrápit. S naším guidem je ale tomu konec. Připravili jsme pro vás seznam tipů a rad na parkování v Českém Švýcarsku a CHKO Labské pískovce, které ocení každý řidič. Pojďte mít dovolenou v národním parku a jeho okolí bez starostí - a hlavně s místem k parkování.

Následující seznam mapuje parkovací místa v turisty nejvíce vyhledávaných lokalitách.

Hřensko

Každý kdo plánuje dovolenou v Českém Švýcarsku, zavítá do Hřenska a jeho okolí. A obec je na to připravena. V Hřensku je tedy parkovacích míst rovnou několik. Zárukou spokojenosti jsou parkoviště, která spravuje a provozuje přímo obec Hřensko. Jsou jimi parkoviště:

1) Pod skalou

Toto parkoviště má výhodnou polohu, ať už chcete jít na výlet oběma soutěskami Kamenice nebo na Pravčickou bránu. V jeho těsné blízkosti je informační tabule k okolí Hřenska a stánek s občerstvením. Platba je možná pouze v hotovosti. Kapacita parkoviště je 50 míst. Otevírací doba je v období duben - listopad od 08:00 do 16:00.

ParkovnéCena
Automobil200,- Kč/den
Motocykl100- Kč/den
2) U Vodopádu

Parkoviště U Vodopádu je oblíbené pro svou polohu, neboť se nachází nejblíž k Pravčické bráně. Nechybí informační tabule, platba je opět možná jen v hotovosti. Kapacita parkoviště je 120 míst. Otevírací doba je v období duben - listopad od 08:00 do 16:00.

ParkovnéCena
Automobil200,- Kč/den
Motocykl100,- Kč/den
3) Mezní Louka

Parkoviště má výhodnou polohu vzhledem ke všem okolním skvostům. Oblíbenou zdejší trasou je především Gabrielina stezka, která vede na Pravčickou bránu. Výhledy z ní na okolní krajinu jsou dechberoucí. V okolí parkoviště je zároveň restaurace, dětské hřiště a také informační centrum. Platit lze pouze hotově. Kapacita parkoviště je 150 míst pro auta a 10 míst pro autobusy. Otevírací doba je v období duben - listopad od 08:00 do 16:00.

ParkovnéCena
Automobil200,- Kč/den
Motocykl100,- Kč/den
Karavan300,- Kč/den
Autobus600,- Kč/den
4) U čerpací stanice

Parkoviště U čerpací stanice je od turistických cílů Hřenska nejdále, zato je zcela zdarma. Nachází se až za centrem Hřenska, hned naproti je benzínka. Parkoviště má kapacitu 20 míst.


Kromě obecních parkovišť jsou v Hřensku dostupná i soukromá parkoviště s vlastním ceníkem parkování. Mezi dobře hodnocená parkoviště patří například „Parkoviště soutěsky, Pravčická brána“ nebo „Hrensko Parking“. Cenově se tato parkoviště pohybují ve stejné ceně 150 Kč na den. Jestli cestujete obytným autem, můžete parkovat pouze na parkovacích místech u řeky. 

Všechna parkoviště jsou dohledatelná na internetu, včetně mapových aplikací Google Maps či Mapy.cz.  Mějte ale na paměti, že v celé oblasti platí přísný zákaz parkování mimo vyznačená parkoviště, pokuta je 5 000 Kč. Nesnažte se tedy zaparkovat za každou cenu, může se vám to jen vymstít.

TIP NA ZÁVĚR: Pokud plánujete návštěvu Pravčické brány nebo Soutěsek, doporučujeme sem zajet spíše v pracovní dny. O víkendu je Hřensko doslova k prasknutí a šance na ideální zaparkování je nízká. Krásy Hřenska si navíc takto užijete víc a můžete nasávat pokojnou atmosféru přírody národního parku. Pokud přeci jen vyrazíte do Hřenska o víkendu, doporučujeme si přivstat. Už kolem 11. hodiny zde pomalu nezaparkujete.

Jetřichovice

Dalším turisty vyhledávaným cílem jsou Jetřichovice. Parkovišť je zde hned několik, jejich ceny se pohybují okolo 150 Kč na den. Můžete zde platit hotově i kartou. Níže přikládáme mapku hlavních parkovacích míst.

Ze všech parkovišť jsou značené trasy na nejznámější turistické cíle jako jsou Mariina vyhlídka, Rudolfův kámen, Viléminina stěna či pohádkový Dolský mlýn. Parkoviště v dolní části mapky jsou od Jetřichovic vzdálenější. Tyto parkovací plochy slouží primárně pro návštěvníky zdejšího koupaliště a rekreačního střediska. Pokud plánujete navštívit Dolský mlýn nebo hrad Šaunštejn, můžete z Jetřichovic zajet do nedaleké Vysoké Lípy, kde jsou tři hlavní placená parkoviště. Parkovné je opět 150 Kč na den a dá se platit hotově i kartou. Z Vysoké Lípy jste na Dolském mlýně za zhruba půl hodiny (něco málo přes 1 km), na Šaunštejně za tři čtvrtě (necelých 2,5 kilometru). 

Kapacity zdejších parkovišť jsou poměrně veliké. V Jetřichovicích se nachází zhruba 300 parkovacích míst, ve Vysoké Lípě jich je okolo 110. Přesto se mohou rychle zaplnit. Pokud do Jetřichovic vyrazíte o hlavní sezóně, doporučujeme vám sem zajet spíše v pracovních dnech a nejlépe hned z rána. Stejně jako v Hřensku, tak i v Jetřichovivích platí zákaz parkování mimo vyznačená parkoviště.

Tiské stěny

Pokud plánujete výlet do skalního města, můžete zaparkovat na dvou hlavních místech. První z nich je zpoplatněné parkoviště u Kostela sv. Anny, odkud je to do Tiských stěn jen necelých deset minut. Parkovné vás vyjde na 50 Kč na den, a to i v letních měsících. Dá se zde platit hotově i kartou. Další parkoviště je pak u Turistické chaty, u níž se nachází jeden z dalších vstupů do skal. V těchto místech je parkoviště neplacené. Ovšem, jak už to tak v hlavní sezóně bývá, pokud do Tisé vyrazíte až odpoledne, máte nižší šanci na zaparkování. Navíc vás výlet do skalního města vyjde opravdu na celý den, a tak doporučujeme vyrazit co nejdříve. 

Sněžník

K nejvyšší stolové hoře Česka je nejlepší cesta autem. Z parkoviště u Hřebenové boudy to máte jen 1,4 kilometrů cesty na vrchol. Platba parkovného se zde provádí přes automat a lze platit pouze platební kartou. Bohužel autům nad 2,3 metru výšky je vjezd zakázán. Cena za ztrátu parkovacího lístku vás vyjde 1 000 Kč. V letních měsících opět doporučujeme vyrazit na Sněžník z rána.

ParkovnéCena
04:00 - 24:0040,- Kč/hodina
Maximální cena120,- Kč
00:00 - 04:00500,- Kč jednorázově

Jestliže cestujete po krásách Labských pískovců a Českého Švýcarska obytným vozem, na Sněžníku máte možnost zaparkovat na Stellplatzu. Ačkoliv se parkoviště nachází v okolí sněžnických penzionů a hotelů, máte zde naprosté soukromí. V areálu je mimo jiné možné doplnit pitnou vodu a připojit se k elektrické síti. Tyto služby jsou za poplatek a hradí se použitím parkovací karty, kterou si nabijete na pokladně u parkoviště. Při odjezdu pak dojde k automatickému vyúčtování všech využitých služeb. 

ParkovnéCena
Minimální cena parkovného (za pět hodin, včetně servisního poplatku)125,- Kč
Cena za hodinu parkování15,- Kč
Každá další započatá hodina je dále účtována za cenu15,- Kč
Poplatek za odběr/doplnění pitné vody3,- Kč za 10 litrů
Poplatek za připojení k elektrické síti15,- Kč za 1 KWh

Pro více informací o provozu Stellplatzu naleznete na jejich oficiálních stránkách.

Děčín

Pokud cestujete v okolí Labského kaňonu, neměli byste vynechat i nejníže položené město republiky - Děčín. Pokud hodláte navštívit děčínský zámek, společně s jeho zahradami a historickým centrem, doporučujeme nechat auto na neplaceném parkovišti pod městskou knihovnou. V budově Městské knihovny Děčín se navíc nachází infocentrum, kde naleznete bohaté množství propagačních materiálů a map Děčína a okolí. Drtivá většina z nich je zcela zdarma.

V letních měsících je parkoviště pod knihovnou nejvíce frekventované odpoledne a šance na parkování bývá nižší, ne však nulová. Situace je popravdě horší mimo sezónu, kdy ho využívají především lidé, kteří v okolí pracují či bydlí. Dopoledne se tak parkování stává poněkud oříškem. Nicméně, můžete zkusit zaparkovat i opodál, za střední průmyslovou školou. Sem se dostanete stejnou cestou jako k městské knihovně, a tedy z kruhové objezdu u Masarykova náměstí do ulice Duchcovská. Po chvíli odbočíte doprava do Labské ulice a za pár minut se před vámi rozprostírá menší neplacené parkoviště (k parkovišti u knihovny naopak odbočíte z Duchcovské doleva, blíž k Labi). V centru města jsou dále placená parkoviště, jejichž ceník je jednotný. Nejjistější pro vás bude zaparkovat na Masarykově náměstí nebo U plovárny.

Pokud přijíždíte do Děčína z ústecké strany, můžete zaparkovat i na druhé straně břehu Labe, v Podmoklech. Neplacené parkoviště se nachází za hlavním nádraží, ale parkování zde bývá obtížnější. Pohodlně však můžete zaparkovat z druhé strany nádraží, u obchodního centra Korál, kde je kapacita pro 129 aut. Parkování máte zdarma celých 60 minut, poté za každou další hodinu platíte 20,- Kč.

Parkovat můžete i na Mírovém náměstí, kde je stejný ceník jako v případě placených parkovišť na Masarykově náměstí či U plovárny. Jestli plánujete výlet do děčínské zoo, i tam vás čeká parkoviště, za nějž zaplatíte 50,- Kč na den. Avšak vzhledem k oblíbenosti zdejší zoo, bývá parkoviště v hlavní sezóně často zaplněné. Můžete tedy zaparkovat na některých ze zmíněných míst ve městě a do zoo se dostat pěšky, případně minibusem, který vás z hlavního nádraží vyveze až ke vchodu do zahrady. 

Městská placená parkoviště (Masarykovo náměstí, U plovárny, Mírové náměstí apod.):

Platba prostřednictvím parkovacího automatuCena
Do 30 minut stání5,- Kč
Do 60 minut stání20,- Kč
Každá další započatá hodina20,- Kč

Platit se dá i přes mobilní aplikaci a SMS

Pokud nemáte zrovna u sebe drobné, můžete platit i prostřednictvím mobilní aplikace ParkSimply, která je zdarma k dispozici na systémech Android i iOS. Platba je velmi intuitivní - stačí v aplikaci zadat formu platby a SMS nebo platební kartou, vyplnit poznávací značku vašeho vozidla a také zónu, v níž parkujete. Podrobnosti o aplikaci, včetně jednoduchého videonávodu najdete na webu vývojáře ParkSimply.cz. Na podobné bázi funguje i aplikace Sejf, díky níž můžete platit parkovné nejen v Děčíně, ale také v řadě jiných měst republiky. Více na stránkách Sejfu.

Jestliže nejste příznivcem chytrých telefonů, můžete zaplatit i prostřednictvím smsky. Na číslo 902 06 pošlete zprávu ve tvaru DCP (mezera) Vaše espézetka (mezera) doba parkování (tj. např. DCP 1U19876 120). Doba parkování podporuje formáty: 60, 120, 180, 240, DEN, TYDEN. Po odeslání přijde na váš mobil zpráva s potvrzením. Prodloužení parkovného lze provést opětovným zasláním SMS ve stejném znění a na stejné číslo. Pokud chcete, aby vás systém upozornil na konec doby placeného parkování, zadejte za konec smsky písmeno U (např. DCP DC9874 60 U). Více na stránkách Městské policie Děčín.

Platba prostřednictvím aplikace a SMSCena
Do 60 minut stání20,- Kč
2 hodiny40,- Kč
3 hodiny60,- Kč
4 hodiny80,- Kč
1 den100,- Kč
1 týden300,- Kč
Každá další započatá hodina20,-Kč
Mějte na paměti: Kratší interval než 1 hodina nelze prostřednictvím textové zprávy nebo mobilní aplikace uhradit.


Správa Národního parku apeluje

O netknutou přírodu Českého Švýcarska je každý rok ohromný zájem. Dokonce až takový, že Správa Národního parku se rozhodla vydat výzvu, v níž upozorňuje na neúnosnou situaci s parkováním u hlavních turistických cílů. Apeluje tak na turisty, ať v hlavní turistické sezóně využijí spíše veřejnou hromadnou dopravu a své osobní automobily zanechají doma. Nejenže to je podle správců ekologičtější, ale také pohodovější, neboť nemusíte se stresovat přehlcenými parkovišti.

Milovníky železnice jistě nadchne možnost se svést Dráhou národního parku, která prochází významnou částí Českého Švýcarska. K tomu jsou v hlavní sezóně výrazně posíleny turistické autobusové linky, kterých je v oblasti národního parku celé řada.

Je samozřejmě na vás, jaký styl dopravy si nakonec vyberete. Hlavní je se chovat k tamější přírodě ohleduplně.


Doufáme, že vám náš parking guide pomohl a vy si svou dovolenou v Českém Švýcarsku a Labských pískovcích užijete naplno a především bez stresu z parkování. V postranním panelu tohoto článku také naleznete naši mapu, v níž najdete všechny výše zmíněná místa k parkování.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.