Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Skalní hrad Šaunštejn

Skalní hrad Šaunštejn pravděpodobně pochází z konce 14. století. Jeho hlavním účelem byla ochrana tzv. České stezky, významné obchodní cesty spojující Čechy a Sasko. Zpočátku patřil hrad bohatému rodu Berků z Dubé, později přešel do rukou dalšího významného rodu Českého království - Vartenberkům. Šaunštejn byl však v roce 1444 dobyt a od té doby čím dál víc pustl. Ze skalního hradu se nakonec stal úkryt pro různé loupežnické bandy a zběhy. Začalo se mu tak přezdívat Loupežnický hrad.

K Šaunštejnu vás přivede červeně značená stezka. Můžete se po ní vydat například z Mezní Louky nebo z Vysoké Lípy, odkud zpočátku půjdete po trase se žlutým značením. Výstup na samotný hrad je ale spletitý. Abyste se dostali na vrchol, je třeba zdolat žebříky a strmé schody, zasazené do úzké spáry ve skále. Vrcholky skal pak spojují lávky. Odměnou za náročný výšlap jsou kouzelné výhledy do okolní krajiny, které nikde jinde tak neuvidíte. Z jeho vrcholu lze spatřit malebné okolí Vysoké Lípy i značnou část Českého Švýcarska. V krajině se vyjímá čedičový masiv - Růžovský vrch.

Co se týče samotného hradu, v dnešní době jsou dochované pouze jeho zbytky. Na jeho severní části si můžete povšimnout výhlubně do skály, kde dříve stála hlavní věž. Dnes to je pouze malá místnost se sedátkem džbánovitého tvaru, která nejspíš bývala cisternou či vězením, případně sloužila jako skladiště. O něco níže, v bočních partiích skalní stěny, se naopak nachází skalní jeskyně, kde pravděpodobně bývala stáj nebo vrátnice. 

V roce 2021 prošel Šaunštejn rekonstrukcí, která si poradila s nestabilními skalními bloky nad vchodem na hrad, a také upravila a více zabezpečila vyhlídkové lávky. Přesto za horšího počasí vyžaduje pohyb po skalách zvláštní opatrnost.


Menší sestra Pravčické

Pokud vyrazíte na Šaunštejn po stezce z Mezní Louky, narazíte na zajímavý pískovcový masiv ve tvaru oblouku. Přezdívá se mu Malá Pravčická brána a je menší verzí přírodní dominanty Českého Švýcarska. Na rozdíl od Pravčické brány se můžete projít nad jejím obloukem, kde je postavena i kovová vyhlídka.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.