Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Zámek Děčín

Přístupová cesta k zámku měří 292 m a je ze dvou třetin vykutaná přímo do skály. Zámek s celoročním provozem nabízí hned pět prohlídkových okruhů a velké množství kulturních akcí. Jedním z nejkrásnějších míst je Růžová zahrada. Za návštěvu stojí i nově zrekonstruované rozsáhlé zahrady.

Prohlídkové okruhy

Zlatá léta děčínského zámku

Projděte se zámkem v dobách jeho největšího rozkvětu a slávy, stejně jako to před vámi učinil hudební skladatel Fryderyk Chopin, císař František Josef I. a řada dalších slavných osobností. Prohlédnete si pracovnu a ložnici majitele zámku, Zimní jídelnu, dámský a pánský salon, soukromé pokoje dalších členů rodiny, zámeckou obrazárnu a kapli sv. Jiří. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

Návštěva u knížete Františka Thuna

Navštivte sídlo někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Zveme vás do jeho soukromých komnat, dětských pokojů, Rohového sálu, letní jídelny s dochovanou freskovou výmalbou či do Věžového kabinetu, ze kterého se vám otevře úchvatný výhled na město a řeku Labe. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

Barokní perly zámku

Poznejte architektonicky nejcennější části zámeckého areálu, které navíc vznikly ve stejné době a na náklady stejného stavebníka, hraběte Maxmiliána Thuna. Okruh Vás zavede do monumentální barokní konírny, dále do podmanivé Růžové zahrady se sala terrenou a vyhlídkovým glorietem. Odtud se krytou spojovací chodbou projdete až do bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže, který skrývá celou řadu cenných památek barokního umění. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

Otevřete 13. komnatu

Zažijte jedinečnou atmosféru historické únikové hry přímo na zámku.

Můžete se těšit na příběh o tajemném rytíři Zikmundovi Děčínském z Vartenberka, který vás zavede až do dob konce křižácko-husitských válek. Podaří se vám nalézt rytířem ukryté relikvie? Kompletní informace a rezervace jsou dostupné na webových stránkách zámku.

Za tajemstvím zámeckých dětí

Prohlídkový program pro malé návštěvníky. Vhodné pro děti ve věku 4–12 let.

Prohlídky města Děčín a Barokní perly zámku

Prohlídka města Děčína začíná u Městské knihovny dále pokračuje přes Masarykovo náměstí, Křížovou ulici, zámecké nádvoří a konírnu, Růžovou zahradu, zámeckou chodbu, Kostel Povýšení sv. Kříže, jižní zámecké zahrady a řetězovou lávku.

Haptické prohlídky

Komentované prohlídky jsou určené pro nevidomé a zrakově postižené a jsou uzpůsobeny hmatovému, sluchovému a dokonce i čichovému vnímání. Prohlídka je maximálně pro 15 osob, trvá zhruba hodinu a je nutné se na ni objednat nejméně 14 dní předem.

Prohlídky pro děti: Za tajemstvím zámeckých dětí, S pastelkami po zámku

Výstavy

Historické kočáry

Výstava hipomobilií ze sbírek Poštovního muzea instalovaná v jedinečném prostoru barokní konírny.

Děčínské hodinárium

Výstava historických hodinových strojů ze sbírek soukromých sběratelů v zámeckém podkroví. Výstava je nyní rozšířena o výstavu elektrických hodin.

Růžová zahrada 

Nejpřitažlivějším místem zámku je zcela jistě Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Prostor zahrady ohraničuje ze západní strany sala terrena s dochovanou freskovou výmalbou z roku 1678 a ze strany východní vznosný gloriet zdobený galerií barokních soch. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii. 

Kompletní informace o nabídce zámku, možnostech pronájmu a aktuálních kulturních akcích naleznete na oficiálních stránkách zámku.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.