Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Zámek Děčín

Kdekoli řeknete Děčín, většině se jako první vybaví děčínský zámek. Scenérie velkolepého zámku na skalním masivu společně s řekou Labe a Tyršovým mostem je dnes až ikonická. Najdete ji pomalu na každé děčínské pohlednici. Tak přijeďte do Děčína a porovnejte fotky se skutečností.

Z důvodů rekonstrukce je od 5. února 2024 pro pěší uzavřena Dlouhá jízda, včetně bočních průchodů. Pro vstup na zámek využijte severní cesty od Zámecké ulice, přístup přes zahrady kolem zámecké sýpky nebo cestu od řetězové lávky. Dokončení oprav Dlouhé jízdy je plánováno na prosinec 2024, rekonstrukce Růžové zahrady bude trvat do roku 2025. Děkujeme za pochopení.

Zámek Děčín leží nad soutokem Labe a Ploučnice a patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Nejen, že je vyhledávaným místem turistů ze všech koutů světa, ale také díky bohatému kulturnímu programu jsou jeho častými návštěvníky i místní obyvatelé. Každoročně se na nádvoří a v zámeckých zahradách pořádají historické slavnosti, vánoční trhy i různé festivaly, plesy či divadelní představení. V létě se zde po setmění promítá letní kino.

Zámek je navíc obklopený překrásnými zahradami a pod ním najdete Mariánskou louku, která pro mnohé slouží jako oáza klidu uprostřed rušného města. Nejpřitažlivějším místem zámku je zcela jistě Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží.  Zahradu ohraničuje ze západní strany sala terrena (zahradní sál) s dochovanou freskovou výmalbou z roku 1678 a ze strany východní je to vznosný gloriet zdobený galerií barokních soch. Z glorietu navíc máte pěkný výhled na centrum města s kostelem Povýšení sv. Kříže, a také na vyhlídku Kvádrberk. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosárií v habsburské monarchii.

Na druhé straně zámeckého svahu naopak najdete Jižní zahrady, v nichž se dříve nacházely vinice. V první polovině 18. století zde vznikla i barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, leč půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou. Dnes se v altánu nachází kavárna a vinice nezabírají už tak značnou část zahrad jako kdysi. Přesto mají své využití. Zámek totiž nabízí tzv. adopci vinné révy, kdy lidé dostávají možnost vlastní sklizně a umístění svého jména na vinici po dobu dvou let.

Prohlídkové okruhy

Zlatá léta děčínského zámku

Projděte se zámkem v dobách jeho největšího rozkvětu a slávy, stejně jako to před vámi učinil hudební skladatel Fryderyk Chopin, císař František Josef I. a řada dalších slavných osobností. Prohlédnete si pracovnu a ložnici majitele zámku, Zimní jídelnu, dámský a pánský salon, soukromé pokoje dalších členů rodiny, zámeckou obrazárnu a kapli sv. Jiří. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

Návštěva u knížete Františka Thuna

Navštivte sídlo někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Zveme vás do jeho soukromých komnat, dětských pokojů, Rohového sálu, letní jídelny s dochovanou freskovou výmalbou či do Věžového kabinetu, ze kterého se vám otevře úchvatný výhled na město a řeku Labe. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

Barokní perly zámku

Poznejte architektonicky nejcennější části zámeckého areálu, které navíc vznikly ve stejné době a na náklady stejného stavebníka, hraběte Maxmiliána Thuna. Okruh Vás zavede do monumentální barokní konírny, dále do podmanivé Růžové zahrady se sala terrenou a vyhlídkovým glorietem. Odtud se krytou spojovací chodbou projdete až do bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže, který skrývá celou řadu cenných památek barokního umění. (Délka prohlídky cca 60 minut.)


Zámek Děčín nabízí i prohlídky pro rodiny s dětmi (Tajemství zámeckých dětí a S pastelkami po zámku), pro školy a také pro nevidomé a zrakově postižené v podobě haptických prohlídek. V chodbách zámku si můžete zahrát i historickou únikovou hru. Můžete se těšit na příběh o tajemném rytíři Zikmundovi Děčínském z Vartenberka, který vás zavede až do dob konce křižácko-husitských válek. Podaří se vám nalézt rytířem ukryté relikvie? Přijďte to risknout.

V nabídce je i speciální prohlídkový okruh, který vás zavede nejen do zámku a podzámčí, ale rovněž do historického centra města. Za necelé dvě hodinky poznáte mnohé děčínské památky, nahlédnete do dřívějšího i současného městského života a dozvíte se zajímavá fakta o přírodě Českého Švýcarska. Komentovaná prohlídka města začíná na zámeckém nádvoří u pokladny a dále pokračuje přes historické části Děčína. Projdete si labské nábřeží, zámecký park i zahrady s vyhlídkou. Po cestě zároveň narazíte na bájného jelena s hořícím křížem na čele, místo pro 2 000 růží, nejstarší vodočet v Evropě nebo unikátní řetězovou lávku přes řeku Ploučnici. Můžete si i připlatit za kombinovanou prohlídku, v rámci níž se podíváte i do interiérů zámku. Na zámku můžete rovněž navštívit celoroční výstavy.

Celoroční výstavy na zámku

Historické kočáry

Jde o pestrou expozici historických kočárů nejrůznějších tvarů a typů zhruba z let 1850 až 1900. Výstava hippomobilií vychází ze sbírek Poštovního muzea v Praze. Je umístěna v impozantních prostorech zámecké barokní konírny.

Děčínské hodinárium

V zámeckém podkroví naleznete jedinečnou výstavu hodinových strojů ze sbírek soukromých sběratelů. Naleznete zde jak klasické mechanické hodiny, tak i ty elektronické.


Kompletní informace o nabídce zámku, možnostech pronájmu a aktuálních kulturních akcích naleznete na oficiálních stránkách zámku.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.