Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Synagoga

Děčínská synagoga stojí při cestě z Podmokel na Pastýřskou stěnu. Vystavěla ji podmokelská židovská obec v letech 1906-1907 v pseudoorientálním stylu s výraznými secesními prvky. Naštěstí unikla osudu, který stihl velké množství synagog v Čechách, zejména v někdejších Sudetech.

Zbavena všech náboženských symbolů, sloužila v době okupace nejdříve jako skladiště wehrmachtu, od r. 1941 jako letecká modelárna Hitlerjugend a poté znovu jako vojenské skladiště. Židovská obec získala synagogu zpět v roce 1994 darem od Okresního národního výboru. Synagoga byla tehdy již ve značně zuboženém stavu. Z interiéru během pohnuté doby zmizelo prakticky veškeré vybavení, bohužel včetně toho nejpodstatnějšího - Tóry. Jediné co zůstalo byly pouze holé stěny.

Ovšem díky bedlivé péči Židovské obce Děčín a dalších nápomocných subjektů prošla náročnou rekonstrukcí, která jí vrátila důstojnost a půvab. Dnes se řadí mezi významná centra kulturního a společenského dění ve městě. Více na stránkách Židovské obce Děčín.

Exkurze je možné objednat na telefonním čísle +420 412 531 095

Adresa

Židovská obec Děčín

Žižkova 4, 405 02 Děčín IV

telefon: 412 531 095

e-mail: zidovska.obec.decin@volny.cz

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.