Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Unikátní vyhlídky Jetřichovic

České Švýcarsko je krajinou vyhlídek a právě těmi nejznámějšími jsou Jetřichovické skalní vyhlídky s poetickými jmény: Mariina skála, Vilemínina stěna, Rudolfův kámen. Všechny tři jetřichovické vyhlídky jsou pojmenované po členech rodu Kinských, jež zdejší panství vlastnili.


Trasa výletu

Děčín – Jetřichovice  –  skalní kaple Kny – Rudolfův kámen – VIlemínina stěna, Mariina skála – Jetřichovice


Popis cesty

Na výlet se můžeme vydat do cca 15 kilometrů vzdálené obce Jetřichovice turistickou autobusovou linkou z Děčína (číslo linek 434 a 436, zastávka Jetřichovice - hostinec).

Výšlap zahájíme přímo od turistického informačního centra po modré turistické značce. Mírně začneme stoupat kolem Kočičího kostela a pokračujeme po loukách stále po modré cca 2 km ke skalní kapli KNY. Nedaleko za kaplí se nachází rozcestník. Zde se vydáme stoupáním po schodech po červené turistické značce. V těchto místech jsou k vidění obzvláště grandiózní skalní útvary.

Pokračujeme po naučné stezce Jetřichovické stěny přímo pod Kolištěm (zde se nachází první zóna národního parku České Švýcarsko). Cestou budeme obdivovat krásné výhledy do okolí. Po chvíli chůze přicházíme k rozcestníku Pohovka, kde se skutečně jedna ze dřeva vyřezaná nachází. Odtud to je již necelý kilometr na rozcestí Rudolfův kámen pod stejnojmennou skalní vyhlídkou označovanou též Ostroh. Výstup na ni je krkolomnější, ale i nebojácné děti ho zvládnou. Ze skály je kruhový výhled na nejmladší národní park v ČR.

Po stejném turistickém značení (červená) dorazíme na rozcestí Purkartický les. Zanedlouho z rozcestí odbočíme na Velemíninu stěnu a po cca 200 m se kocháme panoramatickými výhledy. Pěkně je odtud vidět například Růžový vrch. Náš výlet pokračuje po červené a my se cestou můžeme zastavit pod mohutným skalním převisem na Balzerově ležení (Tetřevna) a občerstvit se ve stínu na lavičce.

Příjemná lesní cesta nás dovede až k Mariině skále. V této lokalitě jsme svědky přirozené obnovy lesa po týden trvajícím požáru na Havraním vrchu, který vypukl v roce 2006. Závěrečný výstup je veden průchody mezi skalami po vytesaných a dřevěných schodech opatřených zábradlím. Na vrcholu stojí dřevěný altán. Odměnou jsou nám za dobrého počasí úchvatné pohledy až daleko do Saského Švýcarska.

Trasa nás dovede zpět do obce Jetřichovice, kde si můžeme prohlédnout pestrou ukázku lidových hrázděných a roubených domů nebo obdivovat vedle Restaurace Praha nově otevřenou expozici o historii Jetřichovicka. 


Jízdní řád BUS LINE zde a Doprava Ústeckého kraje zde.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.