Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro správné zobrazení těchto stránek aktualizujte svůj prohlížeč.Aktualizovat prohlížeč nyní

Vyhlídka Růženka

Vyhlídková věž Růženka patří k jedněm z novějších rozhleden regionu. Byla totiž postavena až na jaře 2018 na kopci Pastevní vrch, v okolí obce Růžová. Zajímavá je zejména tvarem, který připomíná nezrealizovaný návrh národní knihovny v Praze od architekta Jana Kaplického. Přitom tvar vyhlídky byl navržen dávno před ním, v ateliérech nové generace architektů z Liberce. Na vyhlídce vás zároveň překvapí i její netradiční výška. Měří pouze 6,2 metru. Přesto vás výhled z ní dostane.

Směrem na německou stranu můžete vidět např. vrcholy Großer a Kleiner Zohirnstein, Pfaffenstein, Papstein, Lilienstein či Kaiserkrone. Na české straně je k vidění Vlčí hora, Pravčická brána, Děčínský Sněžník nebo rozhledny Jedlová a Studenec. Kromě romantických vrcholů můžete z rozhledny pozorovat kouzelné pláně, na nichž se většinu času pasou ovce, lamy, koně i dlouhosrsté krávy z nedalekých stájích.

Na Růženku se dostanete nejlépe z obce Růžová, která se nachází tak 8 kilometrů od obce Hřensko. Můžete přijet autem, anebo autobusem linky 432. Začátek cesty na Pastevecký vrch (a zároveň na Růženku) začíná u Kostela Svatého Petra a Pavla, odkud se vydáte vpravo ke stájím. Od nich pak dále vede zeleně značená cesta  přes pastvinu až na vrchol. Tato trasa je dlouhá cca 1 kilometr. 

Růženka s Pasteveckým vrchem jsou také jedním z bodů Naučné stezky Růžová, která prochází Národním parkem České Švýcarsko a také Chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu, na které se dozvíte mnoho zajímavostí o zdejší přírodě i historii Růžové, Jetřichovic a jejich okolí. Celá trasa je dlouhá zhruba 10 kilometrů.

Fotogalerie

Díky Vašim příspěvkům lze Děčín obdivovat i online. Tagujte fotky na Instagramu pomocí #idecin a my je tu rádi ukážeme.